Fundacja Naszpikowani działa od 2016 roku.
Zaczynaliśmy jako działalność wspierająca osoby dorosłe z chorobami nowotworowymi krwi. W miarę upływu czasu i zwiększenia doświadczeń zaczęliśmy wspierać także dzieci i osoby dorosłe wzmagające się z różnymi nowotworami.
Na dzień dzisiejszy pod opieką naszej Fundacji pozostaje około 120 Podopiecznych (dzieci, osoby dorosłe).
Celem działalności Fundacji jest pomoc osobom chorym na choroby hematologiczne, onkologiczne, czekającym na przeszczep szpiku oraz pacjentom po przeszczepie i ich rodzinom.
Jako NASZPIKOWANI organizujemy również akcje, podczas których promowana jest idea dawstwa szpiku i można zarejestrować się jako kandydat na dawcę szpiku. Wszystkie osoby, które za pośrednictwem fundacji trafią na listę potencjalnych dawców szpiku, zostaną zarejestrowane w polskim rejestrze.
W Fundacji NASZPIKOWANI jesteśmy do dyspozycji chorych i ich rodzin, służąc im pomocą, informacją i radą. Specjalistyczne leczenie, nowoczesne środki farmaceutyczne czy skomplikowane zabiegi operacyjny wiążą się z bardzo dużymi kosztami.
Bliscy starają się pomóc choremu wszelkimi sposobami, które często przekraczają możliwości finansowe rodziny.
Reprezentujemy i wspieramy naszych Podopiecznych na różnych etapach leczenia, zapewniamy im również opiekę prawną, ich rodziny mogą liczyć na pomoc na różnych płaszczyznach. Wspieramy rodziny pomocą psychologiczną, finansujemy leczenie, leki, rehabilitacje, operacje medyczne, sprzęt medyczny, remonty i niezbędne wyposażenie mieszkań Podopiecznych.
Szukamy drogi leczenia naszym Podopiecznym w klinikach zagranicznych, gdy w Polsce nie mają szans na wyleczenie.
Fundacja otwiera i prowadzi subkonta dla Podopiecznych.
Fakt zachorowania oraz jego najbliższego otoczenia, nasilone obciążenie wyzwala poszukiwanie wsparcia u innych osób i instytucji. Działania naszego zespołu prowadzą do zminimalizowania bólu i innych traumatycznych przeżyć wynikających z choroby.
Troszczymy się o jakość życia naszych Podopiecznych i staramy się, aby w miarę możliwości ich codzienność była jak najbardziej normalna.
Chorzy i członkowie ich rodzin często nie mogą sobie poradzić z postawioną diagnozą, bądź ta wiadomość ich przytłacza i nie pozwala normalnie funkcjonować dlatego Podopiecznym i ich najbliższym zapewniamy pomoc psychologiczną.
W okresach przedświątecznych Podopiecznym i Pacjentom w szpitalach organizujemy Wigilię, przygotowujemy paczki, chcemy by chorzy nie czuli się osamotnieni w Święta.
W naszych działaniach wspierają nas nasi Ambasadorzy:
Joanna Koroniewska – Dowbor, Maciej Dowbor, Wojciech Nowicki, Kamila Lićwinko, Joanna Fiodorow, Wojciech Fortuna, Edyta Dzieniszewska – Kierkla, Rafał Grzyb, Taras Romanczuk, Piotr Lisek i wielu innych
Od początku naszej działalności prowadzimy liczne akcje edukacyjno – rekrutacyjne w placówkach oświatowych, zakładach pracy, szpitalach, piknikach itp., podczas których edukujemy w dziedzinie białaczek i ich leczenia metodą przeszczepu oraz pomagamy świadomym osobom zarejestrować się jako kandydat na dawcę szpiku. Staramy się łamać błędne stereotypy panujące w społeczeństwie, przedstawiając prawidłowe metody poboru szpiku, objaśniać jak bez uszczerbku na własnym zdrowiu można pomóc innym. Staramy się również uwrażliwiać społeczeństwo, by nie izolować chorych i ich rodzin, uczyć tolerancji i zachęcać do współpracy jako Wolontariusze. Ważnym aspektem naszej działalności są badania profilaktyczne. Staramy się podkreślać ich wagę dla wczesnego wykrywania chorób hematologicznych. W przypadku ich szybkiego wykrycia zwiększa się szanse na wyleczenie i przeżycie chorego.
Naszym największym sukcesem jest każde uratowane życie.
Cieszy nas również, że nasze działania zostały docenione i dnia 7 maja 2019 roku zostaliśmy Podlaską Marką Konsumentów Roku 2018.
Pragniemy zapewnić naszym Podopiecznym chociaż trochę normalnego życia, osoby chore też mogą żyć normalnie.